Menu

HOŞ GELDİNİZ;

Zayıflamak istiyor ve bir yol gösterici mi arıyorsunuz ya da sağlık probleminiz hakkında beslenme önerileri?
Diyet ve sağlıklı beslenmeye dair diyetisyen kaleminden yazılar ve tarifler içeren bu sayfada aradığınızı bulacaksınız.
Keyifli okumalar..

 

Emziklilik Döneminde Beslenme
Emziklilikte Beslenme


     Anne sütü kolay sindirilebilir olması, bebeği enfeksiyonlara karşı koruması,  bebeğin tüm besin öğeleri gereksinmelerinin karşılaması açısından yeri doldurulamaz bir besindir. Emzirmede annenin salgıladığı süt, aldığı besinlerin ürünüdür.  Bu nedenle emziklilik döneminde annenin yeterli ve dengeli beslenmesi çok önemlidir. Emziren bir annenin beslenmesindeki amaç, kendi fizyolojik gereksinimlerini karşılayarak, vücudundaki besin yedeğini dengede tutmak ve salgılanan sütün gerektirdiği enerji ve besin öğelerini karşılamaktır. Bu nedenle süt salgısı için gerekli besinler annenin kendi besin gereksinmesine eklenmelidir.
Anne sütünü neler artırır?

 •   Doğumdan sonraki yarım saat içinde bebeğin emzirilmesi ve daha sonra bebek istedikçe sık sık emzirmek
 •   Yeterli ve dengeli olarak bütün besin gruplarını içeren bir beslenme uygulamak
 •   Sıvı alımı (çorbalar, şekersiz komposto suları, ayran vb.) artırılmalı, özellikle günde 2,5–3 litre su içilmeli
 •    Sıvı alımınızı artırırken bitki çaylarından destek alabilirsiniz. Özellikle ısırgan otu bu konuda faydalı olabilir.
Anne sütünü artıran gıdalar
 •   Su (10-12 bardak/gün)
 •   Süt, yoğurt, kefir
 •   Yumurta, peynir
 •   Et, tavuk, balık
 •   Meyveler (özellikle hurma, incir, üzüm), meyve kompostosu
 •   Dereotu
 •   Bulgur 

     Diyetin sağladığı enerjinin %80'inin süt yapımına kullanıldığı kabul edilir. Sağlıklı bir annenin günde 700-800 mL süt salgıladığı düşünülürse ve vücut dokularından harcanacak enerji de çıkarılırsa annenin günlük diyetine 500 kkal ek yapılması gerekir. Gereksiz kalori alımını önlemek adına hamur işleri, fazla şeker ve kızartmalardan uzak durulmalıdır.

     Emziklilik döneminde alınan protein kalitesi çok önemlidir. Diyet proteininin %70i hayvansal protein olmalıdır. Bunun yanında normal protein gereksinimini karşılamak için günlük olarak mutlaka 1 yumurta ve etli sebze veya kurubaklagil yemeği tüketilmelidir.

     Anne emziklilik döneminde doymamış yağlardan zengin beslendiğinde (w-3,w-6,w-9) salgılanan sütün doymamış yağ asit oranı da artar. Özelikle balık, protein değeri bakımından ve omega–3 içeriği bakımından zengin bir besindir ve bu dönemde tüketimine ağırlık verilmelidir.

     Emzikli bir annenin günlük demir ihtiyacı 15 mg’dır. Bunun için diyetinde hayvansal gıdalar artırılmalıdır. Günlük olarak demir ihtiyacını karşılamak için yumurta ve etli sebze veya kurubaklagil yemeği tüketilmelidir. Özellikle demir içeren besinlerle birlikte demirin emilimini artırmak için C vitamininden zengin sebze ve meyveler de tüketilmelidir.

     İyot gereksinmesinin emziklilikte normalden %50 fazla olduğu ileri sürülmektedir. Bunun için iyotlu tuz kullanılmalı, iyot kaybı yaşamamak için yemeklere piştikten sonra tuz katılmalıdır. Ayrıca beslenmede deniz ürünlerine yer verilmelidir.

     Emziklilik döneminde kalsiyuma olan gereksinim çok artar ve bunun karşılanmaması durumunda kemiklerde zayıflama sık görülür. Kemik kaybı yaşamamak için emziklilik döneminde günlük 4-5 porsiyon süt grubu tüketilmelidir.

     Emzikli bir annenin B1, B2, B3, B12, folik asit, A, C, E vitaminleri ve kalsiyum ile hava koşullarına göre D vitamini ihtiyaçlarında artış olur. Günlük dengeli beslenme düzenine rağmen yetersizlik olması durumunda tıbbi gözlem altında takviye kullanılmalıdır.

     Emziklilikte artan su metabolizmasının yanında süt miktarının değişmemesi için anne sıvı alımını artırmalıdır. Günlük alınan toplam sıvı miktarı 3000 mL (10-12 mL) civarında olmalıdır. Bu sıvının en az 2 litresi su olmakla birlikte, süt, ayran hoşaf, komposto, limonata, şerbet, taze sıkılmış meyve suyu olabilir. Çay ve kahve günde 2 kez tüketilebilir. Fazla içilen çay, kahve ve koladaki kafein süte geçerek bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkiler. Demir emilimini engellediği düşünülerek yemek sırasında ve yemekten hemen sonra çay ve kahve tüketilmemelidir. Çayı tüketilecekse, ikindi ve kuşluk gibi öğün aralarında yani yemek yedikten 1–2 saat sonra açık olarak içilmelidir. İçecek olarak ıhlamur, nane, papatya, kuşburnu, ısırgan otu gibi bitki çayları da ideal tercihlerdir.


Genel Olarak Emziklilik Döneminde Bir Annenin Besin Gruplarına Göre Ortalama Gereksinmesi
SÜT VE SÜT GRUBU
4-5  porsiyon
ET GRUBU VE KURUBAKLAGİLLER
4 porsiyon
YUMURTA
2 adet
SEBZE- MEYVE
6-8 porsiyon
EKMEK VE DİĞER TAHILLAR
5-10 porsiyon

Yorum Gönderme

 1. Merhaba ,
  Siteniz çok faydalı olmuş.Tebrik ederim.Blog keşif etkinliğinden geldim :)
  Sizi takibe aldım, bende bloguma beklerim ..
  http://yagmur-serhats.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil
 2. Merhaba, site çok yeni şimdiden böyle yorumlar almak gurur verici, çok teşekkürler :) Blogunuzu en kısa sürede ziyaret edeceğim :)

  YanıtlayınSil

 
Top