Menu

HOŞ GELDİNİZ;

Zayıflamak istiyor ve bir yol gösterici mi arıyorsunuz ya da sağlık probleminiz hakkında beslenme önerileri?
Diyet ve sağlıklı beslenmeye dair diyetisyen kaleminden yazılar ve tarifler içeren bu sayfada aradığınızı bulacaksınız.
Keyifli okumalar..

 

Laktoz İntöleransı
Laktoz İntöleransı 

LAKTOZ İNTÖLERANSI (İNEK SÜTÜ ALERJİSİ)


Laktaz ince bağırsakta bulunan bir enzim olup, anne sütü de dahil olmak üzere sütün sindirilmesi için gereklidir. Laktoz intoleransı; bağırsaklardan salgılanan bir enzim olan laktazın yetersizliği veya yokluğu nedeniyle sütün içerisinde doğal olarak bulunan süt şekeri laktozun sindirilememesi sonucu karın bölgesinde ağrı, kramp, şişkinlik, aşırı gaz, bulantı ve ishal gibi belirtilerin görülmesidir. Laktoz intoleransı; doğumdan itibaren başlayabilir veya yetişkinlik döneminde laktaz enziminin çeşitli nedenler ile azalması ile birlikte ortaya çıkabilir. Bazen de laktaz eksikliği çölyak ve gastroenterit gibi intestinal hastalıkların varlığında veya gastro duodenol operasyonlar sonrasında gelişebilmektedir.

Laktaz enzimi eksikliği insanlarda en sık görülen karbonhidrat emilim bozukluğudur. Laktoz içeren bir besin alındıktan yaklaşık 30 dakika ile 2 saat sonra şikâyetler başlar.

Laktaz enzim eksikliğinde ince barsakta laktoz birikmesi sonucu osmotik yük ve gaz oluşumu artar. Hastalarda ayrıca karında şişkinlik, dolgunluk hissi, diyare, kolik tarzı ağrılar görülür. Bu bulgular alınan laktoz miktarına, birlikte tüketildiği diyet içeriğine ve bireyde gelişmiş dirence göre değişir.
Tedavide temel amaç laktoz içeren besinlerin diyetten çıkarılmasıdır. Süt ve süt ürünlerinin diyetten çıkarılması, porsiyon ayarlamaları yapılması faydalı olmaktayken, bu dönemde kalsiyum eksikliği yaşamamak için diyete kalsiyumdan zengin başka kaynakların eklenmesi gerekmektedir.

 Ancak intoleransa neden olan süt ve süt ürünlerinin miktarı bireyler arasında şikayetlerin çeşitliliğine neden olur. Doğumdan itibaren laktoz intoleransı olan bireylerin diyetlerinde laktoz hiç olmamalıdır. Fakat çeşitli nedenlerle sonradan intölerans gelişen bireylerin diyetinde bir miktar laktoz olabilir. Ancak ne ölçüde olması gerektiği kişinin şikâyetlerine göre değişir. Düşük barsak laktaz aktivitesine sahip birçok insan, bir bardak sütü tolere edebilir. Laktoz intoleransını önleyebilmek için her gün düzenli olarak 1 su bardağı sütün başka besinlerle birlikte tüketilmesi önerilmektedir.

Laktoz intöleransı gelişen bireyler;

  • Laktozsuz süt-yoğurt ve laktozsuz peynir tüketebilir.
  • Laktaz ilave edilen süt ürünleri, laktaz tabletleri ya da kapsüllerinin alınması da yardımcı olabilmektedir.
  • Doksan günden fazla olgunlaşmış sert peynirlerin laktoz içeriği çok düşük olduğu için denenebilir.
  • Fermente süt ürünleri arasında sayılan yoğurt, kefir, keçi peyniri ve bazı diğer peynir türleri azar azar diyete eklenerek semptomlar test edilmeli, sorun yoksa tolere edilir dozlarda beslenme programına eklenmelidir.
  • Bir süre sonra, normal süt tüketimi denenmelidir. Küçük miktarlar ile başlayarak belirlenen bir süre (1–2 haftalık deneme süreleri) içinde bir su bardağı süt tüketmek amaçlanabilir.
  • Besin etiketleri dikkatlice okunmalı, süt ürünleri dışında da laktoz içeren ürünler tespit edilmelidir. Etiket bilgilerinde, muhteviyatında peynir altı suyu, süt yan ürünleri ve yağsız süt tozları içeren ürünlerin laktoz içerdiği unutulmamalıdır

Yorum Gönderme

 
Top