Menu

HOŞ GELDİNİZ;

Zayıflamak istiyor ve bir yol gösterici mi arıyorsunuz ya da sağlık probleminiz hakkında beslenme önerileri?
Diyet ve sağlıklı beslenmeye dair diyetisyen kaleminden yazılar ve tarifler içeren bu sayfada aradığınızı bulacaksınız.
Keyifli okumalar..

 

Gebelikte Beslenme 3

VİTAMİNLER VE MİNERALLER – 2 

KALSİYUM: Gebelik süresince kalsiyumun yeterli miktarda alımı, bebeğin iskelet yapısının gelişimine, annenin de kemik kitlesinin korunmasına yardımcıdır. Gelişmekte olan fetusun kemik ve diş köklerinin oluşması ve büyümesi için kalsiyum çok önemli ve gerekli bir mineraldir. Gebelik süresince yeterli miktarda kalsiyum tüketimi daha sonraki dönemde osteoporoz riskinden sizi korur. Gebe kadınların günlük kalsiyum ihtiyacı 1000-1300 mg kadardır. Bir bardak süt size 240 mg kalsiyum sağlar. En iyi kalsiyum kaynakları: Süt ve süt ürünleri, pekmez, fındık, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzelerdir. Süt ve süt ürünlerinin pastörize olmasına dikkat edilmelidir.

B GRUBU VİTAMİNLERİ: Hamilelikte kas ve sinir dokularının gelişmesinde ve artan metabolik faaliyetlerde yardımcı faktör olarak B vitaminleri önemli rol oynar. Vejeteryan annelerin yumurta, süt, peynir, yoğurt, kuru baklagillerkuru yemişlerden oluşan dengeli bir beslenme programını uygulamalıdırlar eğer anne yumurta ve süt ürünlerini de tüketmiyorsa doktor kontrolünde bazı vitamin ve minerallerden destek almalıdır. Genellikle veganlarda B12 ve D vitamini, kalsiyum ve demir eksikliği görülmektedir. B vitamini kaynakları; Tahıllar, kuru baklagiller, fındık, fıstık, sakatatlar, yeşil yapraklı sebzeler vb. dir.

D VİTAMİNİ: Hamilelikte kalsiyum ve fosforun emilimi ve kullanımı açısından D vitamini çok önemlidir. Fetusun iskelet sisteminin oluşması ve gelişmesi için gereklidir. D vitamini kaynakları; süt ve ürünleri, tereyağı, yumurta sarısı, balıkyağı vb. dir. Ayrıca günlük 30 dk güneş ışığı almak da vücutta D vitamininin aktive olması açısından önemlidir.

A VİTAMİNİ: Hamilelikte hücre büyümesi ve gelişmesi, gelişen epitel dokunun muhafazası, diş oluşumu, normal kemik büyümesi ve görme işlemi için A vitamini de hayati önem taşımaktadır. Fakat fazla miktarda alındığında toksikasyon etkisi olabilir bu nedenle günlük beslenme dışında takviye almaya gerek yoktur. A vitamininin iyi kaynakları; Ciğer, yumurta sarısı, tereyağ, yeşil ve sarı sebzeler ve sarı meyveler ( portakal, kayısı) vb. dir.

Yorum Gönderme

 
Top