Menu

HOŞ GELDİNİZ;

Zayıflamak istiyor ve bir yol gösterici mi arıyorsunuz ya da sağlık probleminiz hakkında beslenme önerileri?
Diyet ve sağlıklı beslenmeye dair diyetisyen kaleminden yazılar ve tarifler içeren bu sayfada aradığınızı bulacaksınız.
Keyifli okumalar..

 

Gebelikte Besleme 2

VİTAMİNLER VE MİNERALLER – 1

 Gebelikte takviye olarak alınması gereken iki madde folik asit ve demirdir. Bunların dışında dengeli bir diyetle besleniyorsanız vücudunuzda eksikliği olmadığı sürece vitamin desteklerine gerek yoktur.

DEMİR:  Hamilelik döneminde demir, hem annede artan kan miktarına bağlı olarak hemoglobin seviyesinin yükseltilip muhafaza edilmesi, hem de fetusun gelişmesi için gereklidir. Yeni doğan bebeğin demir ihtiyacı bebek daha doğmadan, gelişmekte olan karaciğerde depo edilerek, doğum sonrasında bebeğin anne sütünden yeterince alamayacağı için demirin telafisini sağlar. Bu nedenle: demirden zengin gıdalar beslenme programında yer alması önemlidir. Demir kaynakları; Yumurta, kırmızı et, kümes hayvanları, kuru baklagiller, kurutulmuş meyveler, tahıllar, pekmez, tahin vb. dir. Ayrıca bu besinleri C vitamininden zengin sebze-meyvelerle beraber tüketmek demirin emilimini artırır. Ayrıca emilimi engellediği için yemeklerle birlikte çay ve kahve de içilmemelidir.

FOLİK ASİT: Folik asit kaynakları ise ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, karnabahar, et, süt, yoğurt ve türevleri, yumurta ve tahıllar olarak sıralanabilir. Folik asidin yetersiz alımıyla düşük doğum ağırlıklı bebekler, erken doğum, nöral tüp defektleri ve annede megaloblastik anemi oluşabilir. Gebelikte folik asit ihtiyacı belirgin bir şekilde artar ve günlük ihtiyaç neredeyse 2 katına çıkar. Anne adayları doktor kontrolünde gebe kalmadan en az 1 ay önce folik asit kullanımına başlamalıdır.

Yorum Gönderme

 
Top