Menu

HOŞ GELDİNİZ;

Zayıflamak istiyor ve bir yol gösterici mi arıyorsunuz ya da sağlık probleminiz hakkında beslenme önerileri?
Diyet ve sağlıklı beslenmeye dair diyetisyen kaleminden yazılar ve tarifler içeren bu sayfada aradığınızı bulacaksınız.
Keyifli okumalar..

 

Gebelikte Beslenme

PROTEİN-KARBONHİDRAT-YAĞ

PROTEİN: Hamilelik döneminde bütün besin gruplarına ihtiyaç duyulur ama en fazla gereksinim olan proteindir. Hamilelik diyetinin yeterince, yüksek biyolojik değerli protein içermesi, mineraller ve vitaminler yönünden zengin olması önemlidir. Yeni dokuların yapımı için özellikle plasenta proteine gereksinim duyar. Protein kaynakları; Yumurta, et, tavuk, balık, süt, yoğurt, peynir, kuru baklagiller, fındık, ceviz, badem vb.’dir. Ayrıca protein içeren besinler kalsiyum, demir ve B grubu vitaminleri yönünden de zengin olan besinlerdir.

Günde 3-4 porsiyon süt, yoğurt, peynir, et tavuk veya balık tüketiyorsanız protein ihtiyacınızı karşılıyorsunuz demektir.

*Bebeğinizin beyin gelişimi için haftada 2 kez mutlaka balık tüketin.

KARBONHİDRAT: Enerjinin başlıca kaynağı karbonhidratlardır. Proteinlerin enerji kaynağı olarak kullanımını önlemek için yeterli ve dengeli miktarlarda alınmaları gerekir. Fakat fazla karbonhidrat alımı, vücutta yağ birikimini artıracağından dolayı diyetle yeterli alınmalıdır. Günlük enerjinin max %40 ı karbonhidratlardan gelmelidir. Hamile olmayanlarda günlük karbonhidrat alımının 130 gram kadar olması önerilirken; Hamilelikte yaklaşık 175 gram kadar önerilmektedir. En iyi karbonhidrat kaynakları, ekmek, makarna, yulaf ezmesi, esmer pirinç, mısır, tam tahıllı yiyecekler, kuru baklagillerdir.

YAĞ: Gebelik sonrası büyük yağ kütleleri kalmasın istiyorsak gereksiz yağ alımı özellikle doymuş (katı) yağ tüketimi kısıtlanmalıdır. Hayvansal gıdaların az yağlı olanları tercih edilmelidir. Ceviz, badem, fındık, balık yağı gibi sağlığa dost yağ asidi içeren besinlere de beslenme planında yer verilmelidir. 

Yorum Gönderme

 
Top