Menu

HOŞ GELDİNİZ;

Zayıflamak istiyor ve bir yol gösterici mi arıyorsunuz ya da sağlık probleminiz hakkında beslenme önerileri?
Diyet ve sağlıklı beslenmeye dair diyetisyen kaleminden yazılar ve tarifler içeren bu sayfada aradığınızı bulacaksınız.
Keyifli okumalar..

 

Gebelik Ve Kilo Kontrolü     

GEBELİK VE KİLO KONTROLÜ


     Gebelik, doğurganlık çağındaki her kadın için doğal bir olay olmakla birlikte, anne adaylarının çok hassaslaştığı davranışlarının değiştiği bir dönemdir. Bu davranış değişikliği özellikle annelerin beslenmesine de yansır. Bu dönemdeki beslenme alışkanlıkları gerek annenin sağlığı gerekse bebeğin sağlığı ve gelişimini ciddi olarak etkiler. Gebelikte fazla beslenme de yetersiz beslenme de anne ve bebek sağlığına zarar verir. Bu nedenle üzerinde durulması gereken bir konudur. 


     Anne karnındaki bebeğin bedensel ve zihinsel olarak büyümesi ve gelişmesi annenin gebeliği süresince yeterli ve dengeli beslenmesi ile mümkündür. Anne iyi ve doğru beslenmezse ve yeterli kilo artışı olmazsa; ölü doğum, erken doğum, düşük ağırlıklı doğum, bedensel ve zihinsel özürlü doğumlar gibi tehlikelerle karşılaşabilir. Kendisinde de kansızlık, tansiyon problemleri, vücutta su tutulması, yorgunluk, diş ve kemik problemleri olabilir.

     Gebelik sırasında alınan fazla kilolar çoğu anne adayını korkutur. Ancak gebelikte oluşan yağ depolarına emziklilik döneminde ihtiyaç duyulacaktır. Bu nedenle olması gereken aralıklarda kilo alındığı sürece korkulacak bir durum yoktur.

     Planlı gebeliklerde gebelik öncesi kilo kontrolü de sağlanmış olmalıdır. Nitekim çalışmalar beden kitle indeksi 20-25 arasında olan annelerin daha sağlıklı bebekler dünyaya getirdiğini gösteriyor.

     Gebelikte alınan kilonun nitelikli olması için doğru beslenmek şart. Gereksiz hamur işleri, tatlılar, çikolatalara ağırlık vermek niteliksiz kilo alımına neden olur ve bebeğe fayda sağlamaz. Çok fazla kilo aldığı halde zayıf bebekler dünyaya getirmenin nedeni budur. Yenilen gıdaların dengeli ve çeşitli olması pek çok vitamin ve minerali yeterince almayı sağlar. 

Yorum Gönderme

 1. Faydalı bir yazı olmuş devamını merakla bekliyorum. Elinize sağlık.

  YanıtlayınSil
 2. Iste bu konuda cok sorum var.kafam cok karisik ziraaaa

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merak ettiğiniz soruları her zaman iletebilirsiniz, zevkle yanıtlarız :)

   Sil

 
Top