Menu

HOŞ GELDİNİZ;

Zayıflamak istiyor ve bir yol gösterici mi arıyorsunuz ya da sağlık probleminiz hakkında beslenme önerileri?
Diyet ve sağlıklı beslenmeye dair diyetisyen kaleminden yazılar ve tarifler içeren bu sayfada aradığınızı bulacaksınız.
Keyifli okumalar..

 

Gebelikte Beslenme 4

SIVI TÜKETİMİ

SU: Sıvı alımı hamilelik döneminde ihmal edilmemesi gerekli bir konudur. Vücudun taşıma sisteminin bir parçasıdır ve besin öğelerinin hücrelerine taşınımını sağlar. Bazı atıkların vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Sizin ve bebeğinizin artan kan hacmi için günlük 8- 10 bardak su içmeye özen gösterin. Yaz aylarında bu miktar 15 bardağa kadar çıkılabilir.

KAFEİN: Yapılan çalışmalarda fazla kafein alımının düşük riskini arttırabildiği, erken doğuma sebep olabildiği, doğumsal anomalileri arttırabildiği hatta gebe kalmayı zorlaştırabildiği (infertilite) gösterilmiştir. Gebelikte kafein alımı düşürülmeli 2 fincan kahve veya 5-6 çay bardağı çaydan fazlası tüketilmemelidir.

TUZ TÜKETİMİ:  Yemeklerde iyotlu tuz kullanılmalı. Ayrıca deniz ürünlerinden özellikle ton balığı, mezgit, karides, kabuklu deniz canlıları da iyottan zengindir. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) varsa yemekler az tuzlu pişirilmeli. Özellikle son aylarda olan ödemlerin azaltılması amacıyla bu dönemlerde tuz azaltılmalı.

GEBELİKTE EGZERSİZ VE SPOR 

Düzenli egzersiz gebelik sırasında vücudu normal kilo aralığında tutmak ve doğuma hazırlamak için faydalı ve gereklidir. Ancak egzersizin temposu ve şiddeti çok önemlidir. Koşma, vücut geliştirme, ağırlık kaldırma vb. egzersizleri yapmak hamileliğin son aylarında zorlaşır ve bebeğin kemik yapısına zararlı olabilir. Ağır egzersizler yerine hamilelik sırasında daha hafif ve daha kısa süreli egzersiz yapılmalıdır. Orta tempolu sürekli yapılan yürüyüş gebelikte yapılabilecek en uygun sporlardan biridir.


Yorum Gönderme

 
Top